Cennetten bir yer, Velden am Wörthersee


  • 28 07 2017

Merhabalar, 20-31Temmuz tarihleri arasında planladığımız Velden tatilimiz daha bitmeden size burayla ilgili bir şeyler yazmak istedim. Bunun iki sebebi var aslında; birincisi buradan o kadar çok etkilendim ki içimdeki heyecan bitmeden yazıya dökmek istedim. İkinci sebebi de yanıma aldığım kitabımı tahminimden fazla beğenip hızlı bitirmemdi. ( Hakan Günday 'ın Az romanını okudum, yaşadım ve bitirdim)

Öncelikle Velden'e nasıl gelinir? Biz buraya 6 sene önce geldiğimizde İstanbul- Viyana uçuşundan sonra Viyana- Klagenfurt yerel uçuşuyla pırpır uçakla gelmiştik. Viyana'dan Klagenfurt'a uçuş 45 dakika sürüyor ama ucuz değil.. Tabii biz o zamanlar kucakta uçan tek çocuklu bir aileydik, şimdi ikiye katladık nüfüsu :) Viyana'dan trene binip 4 saatte Klagenfurt'a gelmek, trende geçen 4 saatte de etrafınızdaki gözünüzün gördüğü muhteşem doğaya kendinizi bırakmak daha mantıklı.

Lakin biz bu sefer İstanbul'dan Slovenya/ Ljubljana'ya uçtuk ve ordan bizi Avusturyalı arkadaşımız arabayla aldı. 1,5 saatte Velden'e varmıştık.

 

Peki nerede bu Velden? Burası Avusturya'nın güneyinde Slovenya sınırına yakın Wörthersee Gölü'nün sivri burnunda bulunuyor. Karşı kıyısı da Klagenfurt.. Arabayla 20 dakika mesafedeler. Wörthersee Gölü uzunluğu 16,5km olan ince uzun bir göl. 

Velden'de ne yapılır? Burası sakin bir yer, özellikle 0-10 yaş arası çocuklu aileler için çok ideal. Gündüzleri göle giriliyor. Özel plajlar genelde 3 Euro. Burada çimenlere yayılıp, fast food ağırlıklı yemekler yiyip akşamüstüne kadar vakit geçirebilirsiniz. Akşamüstü güneş azalınca meydandaki kocaman yeşillik ve parkta toplanıyor çocuklu aileler. Kum parkı ve normal park var. Çimlerde futbol oynayan çocuklar var... Hergün en az 1buçuk- 2 saat burada çocuklar vakit geçiriyorlar. Akşam yemeğinden sonra da göl kenarındaki cadde trafiğe kapanıyor ve orada sokak şovları başlıyor. Bazen akrobasi şov, bazen orkestra, bazen dans şov oluyor.. Anlayacağınız çocukları oyalamak hiç zor değil. Ayrıca bunun dışında yakınlarda çok güzel bir hayvanat bahçesi, Klagenfurt'ta da Minimundus adında minyatür dünya var. Dünyanın farklı yerlerinden önemli yapıların 1:25 ölçekli minyatürünü yapmışlar. Gezmesi oldukça zevkli. Türkiye'den Galata Kulesi ve Süleymaniye Camii vardı.

Velden neden güzel?

  • Yemyeşil muhteşem bir doğanın içersinde  bir yer.
  • Sivri uzun çatılı, hani çocukların resimlerinde "ev" diye çizdiği evlerden var sadece burada.
  • O evlerden yenilerini de yapmıyorlar. Hepsi zamanında yapılmış ve bitmiş. Etrafta tek bir tane inşaat ya da kullanılmayan bir bina yok. Tertemiz bakımlı evler, çimleri dün kesilmiş gibi dümdüz bahçeler, çam ağaçlarından çitler ve çeşit çeşit ağaçlar var görüyorsunuz her yerde.
  • Toz yok, çamur yok. İnanır mısınız arabaların hepsi tertemiz. 3 gün yağmur yağdı onda bile arabamız pislenmedi. Bugün buradaki 6.günüm ve ben hala pis araba görmedim.
  • Burada kendi halinde , tertemiz ve hayat kokan bir yaşam var.

​Tamam kabul ediyorum belki daha küçük bir dünyaları var, belki her şey ellerinin altında değil, belki tek telefonla evlerine sipariş veremiyorlar, belki en yakın market bazı kasabalar için 10 dakika araba mesafesinde, belki büyük sanatsal- kültürel faliyetlere katılamıyorlar, belki dış dünyayla bağlantıları az.. Kesinlikle aynı hayatı yaşamadığımız aşikar. Bana öyle geliyor ki ya onlar ya biz büyük bir hapishanenin içinde yaşıyoruz. Hangimizin hapiste olduğuna karar veremedim..

Not: Resimde gözüken yer yazıda bahsettiğim çocukların oynadığı büyük yeşil alan.

 

Yorum Ekleyin