Yılbaşı Sofrası


  • 18 12 2017

   

 

 

        Yılın en sevdiğim, en özendiğim ve en heyecanlandığım dönemi işte geldi bile. Yılbaşını evde arkadaşlarımızla kutlamayı oldum olası sevmişimdir. Misafir ağırlamayı, onlara hazırlık yapıp güzel bir sofra kurup herkesi mutlu etmeyi evlendiğim ilk günden beri severek ve hep heyecanla gerçekleştiriyorum. Haftalar öncesinden kafamda bir menü oluşturup sonra da kesinleşen misafir sayısına ya da kişisine göre ufak farklılıklar yapıp hazırlayacağım ikramların son listesini yapıyorum.

      Uzun ve zor gelebilir size okurken ama ben bunu yaparken o kadar çok zevk alıyorum ki, bana misafirliğe gelen insanlar da teyid edecektir ki yüzüm hiç düşmez. Evimde misafir olmasına her zaman çok mutlu olmuşumdur. Ne mutlu bana ki eşimin de benim gibi misafir sever olması işimi daha da kolaylaştırdı. Her zaman her durumda yeter ki evimiz sevdiklerimizle dolsun isteriz.

      Yılbaşı kutlamamızda da özellikle ne kadar kalabalık olursak o kadar iyi diye düşünürüz hep. Bu sene bizimle beraber toplamda 8 yetişkin, 6 çocuk olacağız en az. Şimdi gelelim sofrada olacaklara.. Size fikir versin diye tüm menüyü paylaşıyorum. Mavi yazılmış tüm lezzetlerin üzerine tıklarsanız tariflerine ulaşabilirsiniz.

Aperatifler / Yemek öncesi

  1. Somonlu kanepe: Kıtır ekmeklerin üzerine labne, küçük dilim somon füme koyup ufak bir parça kornişon ve dereotu ile süsleme.
  2. Rokforlu hindiba: Herbir hindiba yaprağının üzerine küçük parça rokfor, ince dilim yeşil elma koyup balzamik sirkeli sos damlatılacak.
  3. Peynir tabağı
  4. Crudité (çiğ sebze) tabağı ve dip soslar: Karnıbahar, havuç, renkli biberler ve cherry domates yanında 3 farklı renkte dip sos ile.​​ 
  • Beyaz Dip Sos (üzerine basarsanız tarife yönlendirileceksiniz)
  • Guacamole :Çatalla ezilmiş avokado, küçük küp doğranmış kırmızı soğan, sarımsak rendesi, lime yada limon suyu, zeytinyağı malzemelerini iyice karıştırıp servis edin.
  • Kırmızı Dip sos 

 

Mezeler ve ara sıcak

 

Ana Yemek

Tatlı

Yemeklerim işte bu kadar. Bu liste benim misafirlerime göre ayarlandı, sizlere de fikir vermesi için paylaştım. Siz de kendinize göre bir sofra oluşturabilirsiniz, bu tariflerim dışında özellikle "meze, sos ve garnitürler" bölümünden daha pek çok seçenek bulabilirsiniz. Yılbaşı gecesi sevdiklerinizle, güzel bir sofranın etrafında lezzetli ikramlarla keyif dolu saatler geçirmenizi dilerim. Yeni yıl hepimize sağlık, huzur ve neşe getirsin.

Sevgilerle..

 

MUTLU YILLAR ...

Yorum Ekleyin