Hayata Destek için koşalım


  • 20 10 2017

Hayata Destek Derneği, Türkiye ve çevre bölgelerde afet risklerini azaltma, afete hazırlık, acil yardım ve iyileştirme çalışmaları yapmak amacıyla 2005 yılında kurulan bağımsız bir insani yardım kuruluşudur.  4 farklı çalışma alanı bulunmaktadır. Bunlar mülteci destek, çocuk koruma, acil yardım ile sivil toplum güçlendirme ve koordinasyonudur. Dernek 2012'den bu yana "Bu İş Çocuk Oyuncağı Değil" kampanyasıyla çocuk işçiliğiyle mücadele ve Suriye Savaşı'nın etkisiyle mülteci destek alanlarında çalışıyor. Destek olunan iki alan da "insan eliyle oluşmuş" (man-made) afet kapsamına girmektedir. Derneğin özellikle mülteciler için hedeflediği ise anlık bir iyileşme değil; sürdürülebilir bir gelecek yaratmak, onları kendi ayakları üzerinde durmalarını destekleyecek faaliyetlerde bulunmaktır.

 

"Bir amaç için koşanlar" aracılığıyla bağış toplayan Adım Adım Platformu 'na dahil olan Hayata Destek Derneği, bu sene İstanbul Maratonu'nda topladığı bağışların her 250 TL’si ile sahada karşılaştıkları mevsimlik tarımda çalışan veya mülteci ihtiyacı olan tüm annelere bebek-bakım kit’leri gönderecek. Adını ‘onuncu ay paketi’ koydukları bu kit’lerin içinde battaniye, zıbın, bez değiştirme yastığı,bez, pişik giderici krem, bebek şampuanı, kıyafetler gibi bir anneye doğumun ilk birkaç ayında lazım olacak malzemeler bulunmaktadır. 

Eğer sizler de bu koşunun parçası olmayı düşünürseniz; destekol@hayatadestek.org adresinden iletişime geçip kayıt yaptırabilir ve izlenecek basit yolları öğrenerek kendi adınıza çevrenizden bağış toplayabilirsiniz. Adım Adım der ki "ortalama bir koşucu/kampanyacı, az bir çabayla 1.700 TL bağışa vesile oluyor." (Bu, bizim durumumuzda, gönderilecek paketlerin her biri 250 TL’lik olduğu için 7 kadına, bebeklerine bakmalarında destek olmak demektir). Fakat bağışlar bir yana, bu koşuların bir güzelliği de toplumsal farkındalık, sorun ve sorumlulukları gündelik hayatta konuşulur hâle getirmeleridir.

Şartlarınız uygun değilse de ben sizin yerinize 12 Kasım'da orada olacağım. Bana bağışlarınızla destek olmak istemez misiniz?

 

Hadi sen de yap!

 

Dernekle ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz; www.hayatadestek.org adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Ekleyin